~~فلسطین , ستاره ای که پیروز خواهد شد~~ - مطالب فروردین 1399

به نام خدا ،حق باطل را نابود می کند ، قدس متعلق به مسلمانان است

به نام خدا ،حق باطل را نابود می کند ، قدس متعلق به مسلمانان است

~~فلسطین , ستاره ای که پیروز خواهد شد~~ - مطالب فروردین 1399 به نام خدا ،حق باطل را نابود می کند ، قدس متعلق به مسلمانان است
عاقبت یکجانبه گرایی؛محرومیت جودوی ایران

خبر محرومیت جودوی ایران در هفته گذشته بالاخره رسما منتشر شد. این تحول ناگوار حداقل دو قربانی مشخص داشت.

1.جودوی ایران و سیاست دفاع از فلسطین. اما چرا سیاست دفاع از فلسطین؟ زیرا متاسفانه بسیاری در ایران این تحول را نتیجه سیاست مزبور و ضدیت با تجاوزگری اسرائیل در منطقه می دانند.

2.  اسرائیل یک متجاوز عادی نیست: اسرائیل نه تنها فلسطین را اشغال نموده بلکه به سایر کشورهای منطقه تجاوز کرده است. این تجاوز به اشغال بخشهایی از خاک لبنان، سوریه و اردن محدود نمی شود. دامنه تجاوزات نظامی اسرائیل به عراق، سودان، یمن، تونس، لیبی و حتی ایران رسیده است. ترور دانشمندان هسته ای و خرابکاری در تاسیسات هسته ای ایران با استفاده از ویروس خطرناک و ویرانگر استاکس نت در این رابطه قابل اشاره است. مشخص است اسرائیل بدون دریافت پاسخی محکم و مقاومتی جدی به تجاوزات خود ادامه خواهد داد و خواب راحت را از منطقه خواهد گرفت. کاری که در طول دهه های گذشته بدان مشغول بوده است.

3.  اسرائیل و حامیان غربی آن با استفاده از امکانات عظیم تبلیغاتی خود توفیق زیادی داشته اند مقاومت ملتهای منطقه و پاسخگویی مسلحانه به تجاوزات نظامی اسرائیل را نوعی جنگ طلبی، اعمال خشونت و تروریسم معرفی نمایند. آنها در مقابل پرچم صلح طلبی و مسالمت جویی برداشته و ملتهای منطقه را به ترک خونریزی و اتخاذ شیوه های صلح آمیز برای تعامل با مشکل مزبور دعوت می نمایند.

4.  انواع تحریم – از جمله تحریمهای اقتصادی، سیاسی و ورزشی – مهمترین شیوه های صلح آمیز برای مبارزه با تجاوزات اسرائیل است. این تحریمها می تواند فشار زیادی بر اسرائیل و حامیان آن وارد نموده و اسرائیل را وادار به عقب نشینی نماید. نمونه واضح این مسئله تحریم نفتی کشورهای غربی توسط کشورهای عربی به رهبری عربستان در سال ۱۹۷۳ میلادی بود که به عقب نشینی اسرائیل از کانال سوئز در مصر و شهر قنیطره (مرکز منطقه جولان) در سوریه انجامید. نظر به اهمیت و تاثیر این تحریمها کشورهای حامی اسرائیل برچسبهای دیگری برای بدنام کردن و از میدان به در کردن این سیاستهای صلح آمیز ( و نه خشونت آمیز) اختراع نموده و با استفاده از رسانه های پرقدرت و موثر خود منتشر می نمایند. کاملا مشخص است هدف اصلی این کشورها سد نمودن همه راهها برای پاسخگویی و مقاومت در برابر توسعه طلبی اسرائیل و تسلیم منطقه در برابر رژیم صهیونیستی است و برای این منظور روزی عملیات مسلحانه را تروریسم و خونریزی می نامند و روزی دیگر تحریم ورزشی را مغایر اخلاق ورزشی قلمداد می کنند. موضع کشورهای غربی در این زمینه کاملا نفاق آلود است. آنجا که منافع این کشورها اقتضا نماید خود از اهرم تحریم – و حتی تحریم ورزشی – علیه کشورهای دیگر استفاده می نمایند. تحریم المپیک ۱۹۸۰ مسکو تنها یک نمونه از چنین اقداماتی است.

5.  سیاست جمهوری اسلامی ایران در زمینه تحریم ورزشی اسرائیل ریشه در اعتقادات و آرمانهای ارزشمندی دارد اما فاقد استراتژی و برنامه ای مدون برای کسب موفقیت در این سیاست است. نویسنده در مقالات گذشته – از جمله «تحریم ورزشی اسرائیل: سیاست ایرانی و فرصتهای جهانی» -  یادآور شده بود ادامه چنین سیاستی ورزش ایران و سیاست فلسطینی کشور را تحت فشار قرار خواهد داد:

6.  «واقعه تلخ یونان نه اولین چالش سیاست تحریم ورزشی اسرائیل است و نه آخرین آن خواهد بود. سابقه این مسئله نشان می دهد چالشهای مربوطه روز به روز ابعاد بزرگتری در ورزش کشور می یابد. از سوی دیگر فشارهای بین المللی و غربی برای درهم شکستن سیاست ورزشی کشورمان بطور فزاینده ای در حال افزایش است. ادامه این روند آینده سیاست اصولی تحریم ورزشی اسرائیل را با ابهامات جدی روبرو می سازد. انفعال در برابر این تحولات به منزله قبول شکست در برابر فشارهای ظالمانه و فریبکارانه بین المللی است. در مقابل اتخاذ موضعی فعال در برابر موضوع که به ظرفیتهای بزرگ ملی، اسلامی و بین المللی موضوع نظر داشته باشد میتواند افق این سیاست را روشن نماید.»

7.   بنا به دلایلی که در مقاله های پیشین نوشته ام؛ محرومیت ورزش ایران قابل پیش بینی بود اما اینک – به دلایل مختلف از جمله تبلیغات مغرضانه رسانه های غربی - سیاست اصولی نظام در دفاع از فلسطین مسئول این ضایعه قلمداد می شود که از مصادیق ظلم مضاعف به مصالح کشور است. بندهای بعدی (این مقاله) نشان خواهد داد آنچه مسبب اصلی این شکست می باشد دفاع از فلسطین نیست بلکه یکجانبه گرایی حاکم بر سیاست کشور -  در زمینه دفاع از فلسطین یا مقابله با اسرائیل - است.

8.  ایران تنها کشوری نیست که اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد. تقریبا همه کشورهای اسلامی و عربی ( با چند استثنا مانند مصر و اردن) اسرائیل را به رسمیت نمی شناسند. همه این کشورها براساس مصوبات اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی متعهد می باشند اسرائیل را تحریم نمایند. اگر میان این کشورها – که عدد آنها متجاوز از ۳۰ کشور است – کوچکترین هماهنگی و همکاری در زمینه تحریم اسرائیل وجود داشت هیچگاه فدراسیون جهانی جودو نمی توانست جودو ایران را تحریم نماید. اما به دلیل مشکلات منطقه امروزه نه تنها این کشورها از موضع ورزشی ایران حمایت نمی کنند بلکه بسیاری از آنها – به ویژه کشورهای عربی متعددی – مشتاق می باشند فشارها بر ایران افزایش یافته و مشکلات ایران بیشتر و بیشتر شود.

9.  یکجانبه گرایی ایران در سیاست فلسطینی خود – که نویسنده در مقاله ای با عنوان «حملات اسرائیل و پاسخ ایران: چالشهای یکجانبه گرایی» (۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - خبرآنلاین) به شرح آن پرداخته است – مانعی جدی بر سر راه همکاری، هماهنگی و هم افزایی کشورهای اسلامی برای مقابله با اسرائیل است و همچنین موجب شده سیاست اصولی ایران – در دفاع از ملت فلسطین – منزوی و آسیب پذیر شود. ادامه این روند می تواند این سیاست اصولی را به خطر اندازد.

نویسنده امیدوار است این پیش بینی – برخلاف پیش بینی قبلی در مورد محرومیت ورزش ایران – به حقیقت نپیوندد و پیش از نازل شدن این عذاب، سیاست کشور از یکجانبه گرایی فاصله گرفته و با نزدیک شدن به کشورهای عربی و حل مشکلات موجود با آنها زمینه همگرایی و همکاری کشورهای منطقه در زمینه تحریم اسرائیل فراهم گردد. در سایه چنین رویکردی می توان امیدوار بود سیاست پرافتخار جمهوری اسلامی ایران در زمینه دفاع از حقوق ملت فلسطین به اهداف والای آن نائل آید.

*استادیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران
طبقه بندی: اسراییل، 
برچسب ها: برهانی، دکتر برهانی،  

تاریخ : شنبه 30 فروردین 1399 | 08:55 قبل از ظهر | نویسنده : پنج نفر مسلمون | نظرات

گزارش کرونایی :  شهرک نشینان بورین ایتزهار   در مناطق فلسطینی فعالیت می کند

ناظران : فاتیا الف گزارش تلفنی می دهد

25 فروردین 1399

دوستان ،من با  م. صحبت کردم وضعیت خیلی بد است

شهرک نشینان استعمار گر ایتزهار از وضعیت کنونی بهره برداری کرده اند: آنها همین حالا دارند زمینهای د. را با خاک یکسان می کنند تا شهرکشان را گسترش دهند. آنها با تراکتور و کامیون فعالیت می کنند و هیچ مانعی بر سر راهشان نیست.

من چند بار با د. تماس گرفتم هیچ جوابی نمی دهد . من در طول روز بازهم سعی خواهم کرد

https://machsomwatch.org/en/reports/checkpoints/13042020/afternoon/68148


طبقه بندی: کلیمی ها/یهودیان فلسطین،  کرانه باختری، 
برچسب ها: گزارش مخسوم، مخسوم،  

تاریخ : پنجشنبه 28 فروردین 1399 | 11:45 قبل از ظهر | نویسنده : پنج نفر مسلمون | نظرات
سایت  https://www.oneforisrael.org/   سایت مسیحی هایی است که اتحاد برای اسراییل را تبلیغ می کنند 
آنها اتحاد یهودی ها و غیر یهودی ها را برای اسراییل تبلیغ می کنند
به قول خودشان تنها اجتماع مسیحی هایی هستند که عبری صحبت می کنند 


تاریخ : چهارشنبه 27 فروردین 1399 | 11:44 قبل از ظهر | نویسنده : پنج نفر مسلمون | نظرات

گزارش کرونایی: کفر جمال

ناظران : میکی ف  گزارش تلفنی  19 فروردین 1399

در ساعت 3:30 بعدازظهر من با یک کشاورز صحبت کردم که متعلق به کفر جمال بود کسیکه من 10 سال پیش اولین بار با او ملاقات کردم و از آنزمان ما با هم دوست هستیم . مانند دیگران او گفت که هیچ بیمار کرئنایی در دهکده آنها نیست . کارگرانی که از اسراییل بازگشتند 10 روز پیش آمدند و قرنطینه شدند. همه خانواده ها در همه دهکده ها شلوغ هستند و منتظرند تا این همه گیری به پایان برسد

https://machsomwatch.org/en/reports/checkpoints/07042020/afternoon/68107


طبقه بندی: کلیمی ها/یهودیان فلسطین،  کرانه باختری، 
برچسب ها: گزارش مخسوم، مخسوم،  

تاریخ : جمعه 22 فروردین 1399 | 06:10 قبل از ظهر | نویسنده : پنج نفر مسلمون | نظرات

سربازان موفق نمی شوند فلسطینی ها را از زمینهایشان بیرون برانند

مکان : بورین(ایتزهار)

ناظران :فاتیا

گزارشی از روزهای کرونایی

امروز دوحا یک صوت و تصاویری از دیروز فرستاد.

دوحا در زمین خودش که نزدیک هووارا است بود ، خودش شوهرش و پسرش ، در این هنگام سربازان آمدند و پرسیدند : شما اینجا چی کار می کنید؟ آنها گفتند که ما آمده ایم تا علفهای هرز را از بین ببریم و اینجا را پاک کنیم . سربازان کارت شناسایی خواستند آنها کارت شناسایی ارائه کردند سربازان هم گفتند که کارتها را بر روی زمین بیاندازند و به آنها دست نزنند. دوحا ساکت نماند و به آنها گفت : "شما از کرونا می ترسید. ما کرونا نداریم . بروید به ایتزهار و هار براخ در آنجا کرونا هست.

سربازان خواستند که آنها آنجا را ترک کنند و به خانه برگردند

آنها موافقت نکردند و گفتند که در زمین خودشان هستند و به کسی کاری ندارند.سربازان چند دقیقه ای آنجا راه رفتند . آنها به ما گفتند که برمیگردند و اگر ما آنجا باشیم به زور ما را بیرون می کنند . ولی آنها به کارشان ادامه دادند و سربازان رفتند و برنگشتند. https://machsomwatch.org/en/reports/checkpoints/05042020/morning/68105
طبقه بندی: کلیمی ها/یهودیان فلسطین،  کرانه باختری، 
برچسب ها: گطارش مخسوم، مخسوم،  

تاریخ : جمعه 22 فروردین 1399 | 06:07 قبل از ظهر | نویسنده : پنج نفر مسلمون | نظرات
تاریخ : پنجشنبه 14 فروردین 1399 | 04:00 بعد از ظهر | نویسنده : پنج نفر مسلمون | نظرات

9 فروردین 1399

به روز رسانی درباره کرونا : دیرالحطب – فلسطینی ها به مقررات اضطراری در رابطه با ویروس کرونا کاملا احترام می گذارند

ناظران : تماس تلفنی ایریت  سگولی

من به  الف. تلفن کردم که از آشنایان طولانی مدت ما از دیر الحطب است  که ما با او از طریق بوما عنبر آشنا شدیم ، الف هم در دیرالحطب  در غرب نابلس زندگی می کند و هم در خود نابلس. او در زمان تماس تلفنی مانند همیشه می خندد.

فلسطینی ها به قوانین اضطراری  ویروس کرونا به دقت عمل می کنند و هیچ موردی در دیر الحطب نبوده است. آیا پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها نوه هایشان را ملاقات نمی کنند؟ نه! ولی 30-40 نفر در نابلس در قرنطینه هستند که از خارج بازگشته اند. بنابراین هیچ مورد مثبتی مشاهده نشده است.

شما چگونه غذا تهیه می کنید ؟ او می خندد. هرکسی ذخیره غذا در خانه دارد که از نکات مثبت زندگی در روستا است برخلاف شهر .هیچکس بیرون نمی رود ، فقط او ، او یک "خیط" ( اجازه نامه از مقامات تشکیلات خودگردان ) دارد و به طولکرم جنین ، رام الله و اریحا می رود.ارتش اسراییل در نابلس حضور کمی دارد و شهرک نشینان هم به فکر خودشان هستند. او به ندرت ماشینهای آنها را می بیند.  من به او گفتم ما از بورین تصاویر و گزارش های نگران کننده ای داریم .او می گوید :  الان هیچ اتفاقی نمی افتد

در پایان گفتگویمان او درباره بوما پرسید ، یک فعال صلح طلب که درگیر تلاشهای گسترده ای شده بود و الف با او درباره بسیاری پروژه های بشردوستانه در منطقه نابلس کار کرده بود.الف برادر خود را از دست داد و با بوما آشنا شد یک پدر محروم ، که از طریق " انجمن خانواده ای متشکل از والدین"  با وی آشنا شد.

 ما با یکدیگر توافق کردیم که در ارتباط باشیم و برای همدیگر آرزوی خوشبختی کردیم 

https://machsomwatch.org/en/reports/checkpoints/28032020/morning/67998
طبقه بندی: کرانه باختری،  پیام،  کلیمی ها/یهودیان فلسطین، 
برچسب ها: گزارش مخسوم، مخسوم،  

تاریخ : دوشنبه 11 فروردین 1399 | 07:14 قبل از ظهر | نویسنده : پنج نفر مسلمون | نظرات

گذرگاه  بازتا بین بسته شدن گذرگاه به خاطر عید پوریم و شیوع کرونا

ناظر : نتا گولان

رونی ش. و من می خواستیم  مثل همیشه چهارشنبه 21 اسفند به بازدید برویم  ولی بازدید ما بعد از اینکه تشکیلات خودگردان درخواست کرد از ورود به کرانه باختری به دلیل شیوع ویروس کرونا خودداری کنیم کنسل شد.

گذرگاه بارتا 19 اسفند –بسته شدن به دلیل عیذ پوریم

من این فرصت را داشتم تا یک خانواده فلسطینی را که متشکل از یک بچه دو سه ساله و پدر و مادرش بودند را از بیمارستان رامبام حیفا به گذرگاه بارتا برسانم. آنها در روستای دان زندگی می کنند که خیلی به جنین نزدیک است  همچنین به گذرگاه جالامه نزدیک است که به دلیل عید پوریم بسته شده بود.آنها این را از پیش نمی دانستند و صبح به قصد گذرگاه جالامه خانه را ترک کردند .بعد از اینکه مدت زیادی منتظر شدند و بعد از تلفنهای زیاد به  انجمن " در  راه بهبودی" که رفت و آمدها را به بیمارستان و بازگشت از بیمارستان را هماهنگ می کند آنها متوجه شدند که گذرگاه باز نخواهد شد و باید به گذرگاه بارتا بروند. آنها گفتند که عبور از آن سریع انجام شد.

در راه فکر کردم که به گذرگاه  عنین بروم و یک پاکت را به یک فلسطینی برسانم ولی اینکار به دلیل کمبود وقت انجام نشد.—من به گذرگاه بارتا رسیدم این در زمانی بود که گذرگاه عنین داشت بسته میشد.در گذرگاه بارتا پدر و فرزند 10 ساله اش منتظر من بودند  آنها باید به بیمارستان رامبام می رفتند تا یک جراحی ارتوپدی پیچیده روی پسر انجام شود.آنطور که آنها گفتند در یک دهکده بین بارتا و جالامه زندگی میکنند و برای آنها تفاوتی ندارد که از جالامه عبور کنند یا از بارتا.  خانواده آنها اصالتا مال حیفا هستند ولی اکنون بین فلسطین اردن و لبنان و اسراییل پخش شده اند. او یک رستوران در جنین دارد. قبل از اینکه حصار حائل ساخته شود او در "حزان شوامرا "  در حیفا کار میکرد که یک رستوران معروف است . او فکر می کند که صلح بین دو مردم موضوع دور از دسترسی نیست مشکل فقط اینجاست که سیاستمداران فلسطینی و سیاستمداران اسراییلی مانع آن می شوند...

در زمانهای دیگر ترافیک زیادی از کارگران و رانندگانی که برای انتقال آنها آمده اند اینجا دیده می شود. ولی در زمانیکه که گذرگاه بسته است همه جا ساکت است.تعداد بسیار کمی از مردم در مسیرشان به کرانه باختری وارد سلیو می شوند

(سلیو یک گذرگاه است که اطراف آن با سیم های خاردار محاصره شده و فرار از آن امکان ندارد مگر در دو سوی سلیو که آنجا هم نگهبانان مسلح وجود دارند  عکس در این آدرس :

https://machsomwatch.org/he/node/53653

ظاهرا فقط آنهایی که در بارتا کار می کنند آنجا بودند، چند ماشین در محل پارکینگ در سمت منطقه سیم-لاین بودند ، محل پارکینگ های روی تپه در سوی مقابل گذرگاه خالی به نظر می رسید.

چهارشنبه 21 اسفندماه ، گذرگاه عنین که به دلیل عید پوریم بسته بود – گزارش از طریق تلفن

بعد از اینکه گزارش میکی را مربوط به 20 اسفندماه را خواندم که گفته بود گذرگاه کشاورزی فرعون در روز پوریم بسته بود من به آشنایمان  م. متعلق به دهکذه عنین تلفن زدم تا بفهمم موضوع چیست ، او گفت که گذرگاه از روز دوشنبه باز نشده است و امروز چهارشنبه هم باز نشده است . او گفت که هیچ اطلاعی در اینباره به آنها داده نشده بود  و مردم صبح ها به گذرگاه می رفتند و بیهوده منتظر میشدند . در تمام سالهایی که من به خاطر دارم این گذرگاه سر ساعت در روزهای مورد نظر باز میشد حتی زمانهایی که گذرگاهها بسته میشدند ، م. فراموش نکرد تعطیلات عید را به من تبریک بگوید و برای من آرزوی سلامتی کند...

https://machsomwatch.org/en/reports/checkpoints/09032020/morning/67906


طبقه بندی: کرانه باختری،  ترجمه ها،  رژیم صهیونیستی چه می کند؟، 
برچسب ها: مخسوم، گزارش مخسوم،  

تاریخ : جمعه 8 فروردین 1399 | 02:35 بعد از ظهر | نویسنده : پنج نفر مسلمون | نظرات

هجوم شهرک نشینان صهیونیست به محوطه مسجدالاقصی

هجوم شهرک نشینان صهیونیست به محوطه مسجدالاقصی
 چهارشنبه 6 فروردین 1399 - 17:24

دهها شهرک نشین صهیونیست صبح امروز با حمایت ارتش صهیونیستی وارد محوطه مسجدالاقصی شدند.

العالم – فلسطین اشغالی

دکتر عبدالله معروف مسئول روابط عمومی مسجدالاقصی به خبرنگار شبکه خبری العالم در فلسطین گفت: دهها شهرک نشین صهیونیست با حمایت ارتش صهیونیستی، ضمن ورود به محوطه مسجدالاقصی در برابر دیوار براق نماز تلمودی به جا آوردند این در حالی است که مسلمانان به بهانه شیوع ویروس کرونا حق ورود به مسجد و نماز خواندن در آن را ندارند.

وی افزود: صدها سرباز صهیونیست نیز روز گذشته بدون توجه به توصیه های بهداشتی درباره مقابل با کرونا وارد محوطه مسجدالاقصی شده بودند.

عبدالله معروف سیاستهای تبعیض آمیز رژیم صهیونیستی علیه مسلمانان فلسطینی به بهانه قرنطینه در برابر کرونا و منع آنان از ادای فریضه نماز در مسجدالاقصی را محکوم کرد.
طبقه بندی: مسجدالاقصی، 

تاریخ : چهارشنبه 6 فروردین 1399 | 06:48 بعد از ظهر | نویسنده : پنج نفر مسلمون | نظرات
هدیه ویژه پوتین به نتانیاهو، تحقیر سوریه بود

نیروهای روسیه، به رهبری پوتین، بدون اجازه مقامات رسمی سوریه جنازه نظامی اسرائیلی را از خاک سوریه به مسکو منتقل نموده و طی مراسم ویژه ای به دشمن خونی سوریه تقدیم کردند.

 تنها چند روز پیش از انتخابات سراسری اسرائیل و در بحبوحه تبلیغات انتخاباتی، بنیامین نتانیاهو پس از استقبالی گرم در کاخ کرملین جسد زاخاری بومل نظامی مفقود اسرائیلی - که در نبردهای سال ۱۹۸۲ با نیروهای سوریه در لبنان کشته شده بود - را به اسرائیل بازگرداند. تصاویر نتانیاهو در کنار تابوت این نظامی - که در پرچم اسرائیل پیچیده شده بود - احتمالا بهترین سوژه برای پوسترهای تبلیغاتی بی بی در آخرین روزهای مبارزات داغ انتخاباتی در اسرائیل است. تصاویری که میتواند نتانیاهو را قهرمان اسرائیل و حافظ منافع مردم آن معرفی نماید.

بی تردید نتانیاهو این پیروزی را مدیون پوتین است. نیروهای روسیه، به رهبری پوتین، بدون اجازه مقامات رسمی سوریه جنازه نظامی اسرائیلی را از خاک سوریه به مسکو منتقل نموده و طی مراسم ویژه ای به دشمن خونی سوریه تقدیم کردند. در این واقعه روسیه نه تنها حاکمیت سوریه بر اراضی خود را نادیده گرفت بلکه سوریه و دولت آن را تحقیر نمود. این کار درست در زمانی انجام گرفت که اشغال ارتفاعات سوریه - جولان - توسط اسرائیل در کانون مباحثات بین المللی قرار دارد و در زمانی که نتانیاهو به انجام صدها حمله نظامی غیرقانونی به خاک سوریه اعتراف و افتخار می کند. حملاتی که آخرین نمونه آن دقیقا چند روز قبل از این واقعه صورت پذیرفت.

این روایت بخوبی بیانگر نگاه متفاوت روسیه به اسرائیل و دشمنان آن و یادآور عملکرد مسکو در طول دهه های گذشته در قبال درگیری میان دو طرف مخاصمه است. مسکو - که مدتهای مدیدی از سوی بسیاری از نیروهای ضداسرائیلی منطقه متحد اعراب و مقاومت تصور می شد - در شرایط حساس بدترین امتیازات را به اسرائیل داده که آخرین آن هدیه پوتین به نتانیاهو است: هدیه ای که میتواند پیروزی نتانیاهو در انتخابات اسرائیل را تسهیل و تقویت نماید. این نتانیاهو دقیقا همان کسی است که حملات چندساله اخیر نیروهای نظامی اسرائیل به اراضی سوریه را رهبری کرده و در نابود کردن برجام و فشار بر ایران سنگ تمام گذاشته است.
نتانیاهو احتمالا رکورد ملاقات با پوتین را شکسته است. سفرهای مکرر او به مسکو و استقبالهای گرم در کاخ کرملین و امتیازات مکرر مسکو به نتانیاهو نشان می دهد دوستی این دو وارد محدوده های ویژه ای شده است. به گونه ای که در این دوستی و معامله های آن منافع و مصالح نزدیکترین دوستان روسیه مانند ایران وسوریه به راحتی فدا می شود.

از چشم انداز سیاست واقع گرایانه (حاکم بر روابط بین الملل) این موضع پوتین می تواند موجه بنظر برسد. پوتین مسئول روسیه و حافظ منافع آن است و هر اقدامی را که در این راستا مناسب ببیند انجام می دهد و ایران یا سوریه نمی توانند از مسکو توقع داشته باشند سیاست خارجی خود را براساس منافع آنان طراحی و تدوین نماید. اما وقوف بر این امر نباید مانع فهم این نکته کلیدی شود که روسیه، برغم برخی مواضع و تبلیغات ضداسرائیلی، شریک قابل اعتمادی در مبارزه با توسعه طلبی ها و قانون شکنی های اسرائیل در منطقه نیست. روسیه مایل است تخم مرغهای مبارزات ملتهای منطقه علیه اسرائیل را در سبد خود داشته باشد تا در معاملات کلان و بزرگی که با غرب و اسرائیل دارد، از آنها استفاده نماید. در چنین شرایطی اگر فردا روزی این تخم مرغها - که با مقاومت، جانفشانی و مبارزات ملتهای منطقه فراهم می شود - در سبد اسرائیل دیده شود، نباید متعجب بود. رفقای کرملین نشین این کاره اند!


برچسب ها: برهانی، دکتر برهانی،  

تاریخ : چهارشنبه 6 فروردین 1399 | 06:42 بعد از ظهر | نویسنده : پنج نفر مسلمون | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
تعداد کل صفحات : 2 ::      1   2  
لطفا از دیگر صفحات نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By Slide Skin:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic